2022 CrossFit Adaptive Semifinal Results and Recap: Who is the Fittest and Who is Heading to Madison?

The third weekend of the 2022 CrossFit Semifinals saw a lot of action around the world. From the in-person Far East Throwdown in Busan, South Korea and Granite Games in Eagan, MN to the virtual competitions for the Age Group (50+) and Adaptive Semifinals, CrossFit fans and athletes had a lot to look forward to coming into the start of June.

Held virtually for the top 20 athletes in each of the 16 adaptive divisions, the Adaptive Semifinal took place from June 2-5. The stakes were high for athletes across every division, but they were slightly different across divisions. Three divisions — Neuromuscular, Lower Extremity, and Upper Extremity — will be sending their top five athletes to compete in Madison. The winners from remaining five divisions — Vision, Intellectual, Seated With Hip Function, Seated Without Hip Function, and Short Stature — were crowned the fittest.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by CrossFit Games (@crossfitgames)

[Related: 2022 CrossFit Fittest in Cape Town Semifinals Results and Recap]

The top 20 athletes from the 2022 Open in each division came out to see who could best conquer the six Semifinal workouts. At the end of a long weekend, these are the athletes that rose to the top.

Índice
  1. 2022 CrossFit Adaptive Semifinal Fittest Overall Leaderboard
    1. Vision
    2. Intellectual
    3. Seated With Hip Function
    4. Seated Without Hip Function
    5. Short Stature
  2. 2022 CrossFit Adaptive Semifinal Madison-Bound Overall Leaderboard
    1. Neuromuscular
    2. Lower Extremity
    3. Upper Extremity
  3. 2022 CrossFit Adaptive Semifinal Event Results
  4. Event 1
    1. Vision
    2. Intellectual
    3. Seated With Hip Function
    4. Seated Without Hip Function
    5. Short Stature
    6. Neuromuscular
    7. Lower Extremity
    8. Upper Extremity 
  5. Event 2
    1. Vision
    2. Intellectual
    3. Seated With Hip Function
    4. Seated Without Hip Function
    5. Short Stature
    6. Neuromuscular
    7. Lower Extremity
    8. Upper Extremity
  6. Event 3
    1. Vision
    2. Intellectual
    3. Seated With Hip Function
    4. Seated Without Hip Function
    5. Short Stature
    6. Neuromuscular
    7. Lower Extremity
    8. Upper Extremity
  7. Event 4
    1. Vision
    2. Intellectual
    3. Seated With Hip Function
    4. Seated Without Hip Function
    5. Short Stature
    6. Neuromuscular
    7. Lower Extremity
    8. Upper Extremity
  8. Event 5
    1. Vision
    2. Intellectual
    3. Seated With Hip Function
    4. Seated Without Hip Function

2022 CrossFit Adaptive Semifinal Fittest Overall Leaderboard

The Semifinal served as a final for athletes in the Vision, Intellectual, Seated With Hip Function, Seated Without Hip Function, and Short Stature divisions. The athletes who took home wins in these divisions have therefore been crowned the fittest overall.

Vision

Men

  1. David Millings (580 points)
  2. Chris Fair (575 points)
  3. Rafael Arevalo (510 points)
  4. Marc Gil Manzanares (455 points)
  5. Guillo Ocaña (445 points)
  6. Jonathan Lyens (405 points)
  7. Tom Du Preez (395 points)
  8. Jono Heenan (390 points)
  9. Fabian Ayala (385 points)
  10. Kyle Miller (375 points)

Women

  1. Erica Powell (565 points)
  2. Lucy Hodges (555 points)
  3. Allyson Steele (510 points)
  4. Carla Sanfilippo (490 points)
  5. Kimberley Dekeyrel (475 points)
  6. Hanna Korpela (470 points)
  7. Bex Kenton (225 points)
  8. Lucero Marquez (0 points)
  9. Melody Steyn (0 points)

Intellectual

Men

  1. Landon Payne (570 points)
  2. Maximo Morrison (560 points)
  3. Lucas Lima (495 points)
  4. Jayce Pollard (485 points)
  5. Loic Jacobowsky (475 points)
  6. Nevin Smith (440 points)
  7. Lance King (380 points)
  8. Vann Smith (315 points)
  9. Hamad Almousa (265 points)
  10. Laurent Blitgen (220 points)

Women

  1. Hailey Melakian (575 points)
  2. Cassidty Lundskog (560 points)
  3. Julia Lane (535 points)
  4. Kristy Prater (445 points)
  5. Allie Price (380 points)
  6. Alexis Reid (355 points)
  7. Gabriella Markopoulos (285 points)
  8. Iesha Ellwood (280 points)
  9. Natalie Brennan (165 points)
  10. Emma Robson (0 points)

Seated With Hip Function

Men

  1. Tom Miazga (595 points)
  2. Michael Egan (565 points)
  3. Brett Palser (485 points)
  4. Fabrício Taveira (480 points)
  5. Fidel Bobadilla Jr. (460 points)
  6. (T-5) Travis Hasenkamp (460 points)
  7. Lawrence Green (440 points)
  8. Antonio Flores (405 points)
  9. Roux Timothy (380 points)
  10. Oscar Ruiz Rodriguez (350 points)

Women

  1. Amalia Ortuño (600 points)
  2. Shana Coissard (545 points)
  3. Rebecca Nagel (520 points)
  4. Amanda Redner (485 points)
  5. Ellen Field (460 points)
  6. Jessica Cox (435 points)
  7. Stacey Mitchell (425 points)
  8. Jasmine Mock (415 points)
  9. Elizabeth Foster (325 points)
  10. Josie Portell (215 points)

Seated Without Hip Function

Men

  1. Kevin Ogar (570 points)
  2. Simon Farre (555 points)
  3. Jedidiah Snelson (545 points)
  4. Wacey Morrison (480 points)
  5. Leandro Domingos (430 points)
  6. Diego Coelho (425 points)
  7. Gabriel Araujo (410 points)
  8. Tom Green (400 points)
  9. Alex Bouder (335 points)
  10. Jason Ross (330 points)

Women

  1. Andrea Wilson (600 points)
  2. Neslie Bernardi (560 points)
  3. Elena Pietroni (550 points)
  4. Jillian Harpin (490 points)
  5. Kailin Pippenger (470 points)
  6. Jesi Stracham (470 points)
  7. Pearl Beck (310 points)
  8. Sydney Fowler (220 points)
  9. JeLynn Tatum (80 points)
  10. Meggie Gay (0 points)
  11. (T-10) Jasmine Schlick (0 points)

Short Stature

Men

  1. Timothy Murray (560 points)
  2. Sean Highfill (545 points)
  3. Mike Witous (520 points)
  4. William Noble (495 points)
  5. Blaze Foster (480 points)
  6. Pablo Sancho (470 points)
  7. Michal Lagosz (450 points)
  8. Juan Serrano Torres (445 points)
  9. Tomáš Ladman (0 points)

Women

  1. Setareh Emadzadeh (600 points)

2022 CrossFit Adaptive Semifinal Madison-Bound Overall Leaderboard

The top five competitors in the Neuromuscular, Lower Extremity, and Upper Extremity divisions will be moving on to compete in Madison in August. Brett Horchar in men’s Neuromuscular won first in the starting three events, and took home second in the fourth and sixth. This dominant performance landed him first overall in his division. Alyssa Kobela on the women’s Neuromuscular side never finished lower than third to secure her first-place finish overall.

In men’s Upper Extremity, Games veteran Casey Acree finished second in the first event, but bounced back with first place wins in the next four events. That wasn’t entirely surprising, given his first-place finish in six of seven events during the 2021 NOBULL CrossFit Games. He also won the 2022 CrossFit Open across the world in his division, and is poised for another dominant performance in Madison this year.

 

 
 
 
 
 
View this post on Instagram
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 
 

 

A post shared by CrossFit Games (@crossfitgames)

[Related: 2022 CrossFit Age Group Semifinals Results and Recap]

Note: The top five athletes from each division will move on to the Games. These athletes are highlighted below in bold.

Neuromuscular

Men

  1. Brett Horchar (565 points)
  2. Benjamin Fallon (510 points)
  3. Jonatan Castro Silva (505 points)
  4. Jeremie Perera (480 points)
  5. Bart Walsh (465 points)
  6. Kevin Maijer (430 points)
  7. (T-6) Chris Schmulbach (430 points)
  8. Kyle Jaunich (390 points)
  9. Jonathan Garson (325 points)
  10. Revo Somersille (320 points)

Women

  1. Alyssa Kobela (575 points)
  2. Letchen du Plessis (525 points)
  3. Morgan Johnson (510 points)
  4. Leila Ives (480 points)
  5. Lauren Taylor (460 points)
  6. Krista Davidson (410 points)
  7. Noelle Henderson (405 points)
  8. Jordan Ingalsbe (375 points)
  9. Shannon Ogar (370 points)
  10. Lauren Sall (340 points)

Lower Extremity

Men

  1. Charles Pienaar (540 points)
  2. Elliot Young (505 points)
  3. Rogan Dean (490 points)
  4. (T-3) Ole Kristian Antonsen (490 points)
  5. Luke Reeson (415 points)
  6. (T-5) Seraphin Perier (415 points)
  7. Hildon Carvalho (400 points)
  8. Michael Shippley (395 points)
  9. Vincent Cavazos (390 points)
  10. Jeremy Gordon (325 points)

Women

  1. Valerie Cohen (575 points)
  2. Amy Bream (510 points)
  3. Natalie Rovirosa (505 points)
  4. Molly Moore (465 points)
  5. (T-4) Rangitaa Nepe-Pohatu (465 points)
  6. Giuliana Flores (450 points)
  7. Sara Martinez (400 points)
  8. (T-7) Sarah Rudder (400 points)
  9. Rosario Ugarte (390 points)
  10. Lisa Fosnough (365 points)

Upper Extremity

Men

  1. Casey Acree (570 points)
  2. Josue Maldonado (525 points)
  3. Alexis Fiorucci (515 points)
  4. Samuel Pera (470 points)
  5. (T-4) Xabier Osa Medes (470 points)
  6. John Avellar (445 points)
  7. Breki ÞÓRÐARSON (420 points)
  8. Rian Soares (355 points)
  9. (T-8) Eric Brown (355 points)
  10. Lorenzo Casedei (340 points)

Women

  1. Anne-Laure Coutencaeu (520 points)
  2. Elizabeth Bride (505 points)
  3. Camille Vigneault (480 points)
  4. (T-3) Eileen Quinn (480 points)
  5. Christina Mazzullo (445 points)
  6. Genevieve Tidwell (435 points)
  7. Elaine Rocco (425 points)
  8. Latoya George (350 points)
  9. Julie Høj (340 points)
  10. Amber Kellehner (335 points)

2022 CrossFit Adaptive Semifinal Event Results

The events sprawled out over four days, leaving the leaderboards wide open to changes across the weekend. But a few athletes consistently topped their divisions. Amalia Ortuño took home first place in five of the six events in the Seated With Hip Function women’s division. In women’s Vision, Lucy Hodges never ranked lower than fourth, with two first-place finishes, earning her second in her division after Erica Powell.

On the men’s Intellectual side, Landon Payne earned first and second in the first four events and third in the final two, with Lance King taking first in workouts two and three. For the women’s Intellectual division, Hailey Melakian and Cassidty Lundskog battled closely, with Melakian taking second place in five of six events (she earned first in the Event 2), while Lundskog never let herself slip lower than fourth. Ultimately, Melakian and Lundskog secured themselves the top two division spots.

Event 1

For time:

  • 500-meter row
  • 30 bench presses
  • 1,000-meter row
  • 20 bench presses
  • 2,000-meter row
  • 10 bench presses
  • Time cap: 30 minutes
  • Details about movement modifications, rep schemes, and division-specific standards are available on Games.CrossFit.com.

Vision

Men

  • Chris Fair (20:04)
  • David Millings (21:13)
  • Jonathan Lyens (22:00)

Women

  • Lucy Hodges (66 reps)
  • Erica Powell (63 reps)
  • Carla Sanfilippo (62 reps)

Intellectual

Men

  • Lance King (11:11)
  • Landon Payne (11:20)
  • Maximo Morrison (11:53)

Women

  • Cassidty Lundskog (12:13)
  • Hailey Melakian (14:34)
  • Kristy Prater (17:23)

Seated With Hip Function

Men

  • Tom Miazga (11:37)
  • Michael Egan (12:50)
  • Fidel Bobadilla Jr. (13:59)

Women

  • Amalia Ortuño (14:12)
  • Amanda Redner (16:37)
  • Ellen Field (19:39)

Seated Without Hip Function

Men

  • Kevin Ogar (11:51)
  • Jedidiah Snelson (14:11)
  • Simon Farre (14:46)

Women

  • Andrea Wilson (17:02)
  • Neslie Bernardi (22:19)
  • Elena Pietroni (26:36)

Short Stature

Men

  • Timothy Murray (13:26)
  • Blaze Foster (14:16)
  • Sean Highfill (14:41)

Women

  • Setareh Emadzadeh (24:05)

Neuromuscular

Men

  • Brett Horchar (9:33)
  • Bart Walsh (11:44)
  • Jonathan Garson (12:42)

Women

  • Letchen du Plessis (12:56)
  • Alyssa Kobela (13:58)
  • Krista Davidson (15:52)

Lower Extremity

Men

  • Rogan Dean (15:07)
  • Charles Pienaar (15:22)
  • Ole Kristian Antonsen (16:59)

Women

  • Molly Moore (18:19)
  • Valerie Cohen (18:40)
  • Amy Bream (20:50)

Upper Extremity 

Men

  • Samuel Pera (15:33)
  • Casey Acree (15:38)
  • Josue Maldonado (15:47)

Women

  • Camille Vigneault (20:14)
  • Genevieve Tidwell (21:20)
  • Amber Kelleher (21:43)

Event 2

10 rounds for time:

  • 3 snatches
  • 3 burpees over the bar
  • Time cap: 10 minutes
  • Details about movement modifications, rep schemes, and division-specific standards are available on Games.CrossFit.com.

Vision

Men

  • David Millings (3:49)
  • Chris Fair (4:03)
  • Marc Gil Manzanares (4:19)

Women

  • Erica Powell (5:13)
  • Kimberley Dekeyrel (6:17)
  • Ludy Hodges (6:50)

Intellectual

Men

  • Lance King (4:34)
  • Landon Payne (5:26)
  • Lucas Lima (6:05)

Women

  • Hailey Melakian (6:21)
  • Cassidty Lundskog (7:17)
  • Kristy Prater (7:29)

Seated With Hip Function

Men

  • Tom Miazga (3:26)
  • Michael Egan (3:32)
  • Fabrício Taveira (4:07)

Women

  • Amalia Ortuño (3:50)
  • Shana Coissard (5:09)
  • Rebecca Nagel (8:28)

Seated Without Hip Function

Men

  • Kevin Ogar (3:16)
  • Simon Farre (3:36)
  • Jedidiah Snelson (3:50)

Women

  • Andrea Wilson (4:05)
  • Elena Pietroni (4:52)
  • Neslie Bernardi (5:05)

Short Stature

Men

  • Timothy Murray (2:27)
  • Sean Highfill (2:57)
  • Mike Witous (3:06)

Women

  • Setareh Emadzadeh (4:10)

Neuromuscular

Men

  • Brett Horchar (2:44)
  • Kevin Maijer (3:04)
  • Jeremie Perera (3:08)

Women

  • Alyssa Kobela (3:26)
  • Morgan Johnson (3:30)
  • Leila Ives (3:43)

Lower Extremity

Men

  • Rogan Dean (3:02)
  • Elliot Young (3:02)
  • Charles Pienaar (3:17)

Women

  • Valerie Cohen (3:06)
  • Molly Moore (4:14)
  • Amy Bream (4:25)

Upper Extremity

Men

  • Casey Acree (2:22)
  • Breki ÞÓRÐARSON (2:44)
  • Joshue Maldonado (2:47)

Women

  • Elaine Rocco (2:41)
  • Anne-Laure Coutenceau (2:48)
  • Christina Mazzullo (3:00)

Event 3

As many reps as possible in 10 minutes:

  • 10 pull-ups
  • 20 dumbbell shoulder-to-overheads (10 left, 10 right)
  • 30 double-unders
  • Details about movement modifications, rep schemes, and division-specific standards are available on Games.CrossFit.com.

Vision

Men

  • Rafael Arevalo (492 reps)
  • David Millings (480 reps)
  • (T-2) Chris Fair (480 reps)

Women

  • Lucy Hodges (263 reps)
  • Erica Powell (244 reps)
  • Allyson Steele (242 reps)

Intellectual

Men

  • Lance King (387 reps)
  • Landon Payne (300 reps)
  • Maximo Morrison (169 reps)

Women

  • Julia Lane (65 reps)
  • Hailey Melakian (64 reps)
  • Cassidty Lundskog (5 reps)

Seated With Hip Function

Men

  • Tom Miazga (538 reps)
  • Michael Egan (378 reps)
  • Brett Palser (374 reps)

Women

  • Amalia Ortuño (616 reps)
  • Ellen Field (453 reps)
  • Rebecca Nagel (420 reps)

Seated Without Hip Function

Men

  • Kevin Ogar (640 reps)
  • Jedidiah Snelson (617 reps)
  • Simon Farre (609 reps)

Women

  • Andrea Wilson (550 reps)
  • Neslie Bernardi (476 reps)
  • Elena Pietroni (377 reps)

Short Stature

Men

  • Michal Lagosz (382 reps)
  • Mike Witous (310 reps)
  • Juan Serrano Torres (286 reps)

Women

  • Setareh Emadzadeh (30 reps)

Neuromuscular

Men

  • Brett Horchar (700 reps)
  • Jonatan Castro Silva (603 reps)
  • Benjamin Fallon (575 reps)

Women

  • Krista Davidson (525 reps)
  • Morgan Johnson (510 reps)
  • Alyssa Kobela (498 reps)

Lower Extremity

Men

  • Ole Kristian Antonsen (623 reps)
  • Seraphin Perier (557 reps)
  • Elliot Young (528 reps)

Women

  • Valerie Cohen (442 reps)
  • Natalie Rovirosa (410 reps)
  • Amy Bream (377 reps)

Upper Extremity

Men

  • Casey Acree (466 reps)
  • Alexis Fiorucci (388 reps)
  • Rian Soares (383 reps)

Women

  • Anne-Laure Coutenceau (450 reps)
  • Christina Mazzullo (372 reps)
  • Eileen Quinn (364 reps)

Event 4

For time:

  • 40 toes-to-bar
  • 8 front-rack kettlebell carries (25 feet)
  • 40 toes-to-bar
  • 8 front-rack kettlebell carries (25 feet)
  • 20 kettlebell box step-ups
  • Details about movement modifications, rep schemes, and division-specific standards are available on Games.CrossFit.com.

Vision

Men

  • Chris Fair (6:40)
  • David Millings (8:01)
  • Rafael Arevalo (8:37)

Women

  • Kimberley Dekeyrel (10:27)
  • Lucy Hodges (11:39)
  • Erica Powell (12:36)

Intellectual

Men

  • Landon Payne (5:32)
  • Maximo Morrison (6:18)
  • Loic Jacobowsky (6:23)

Women

  • Julia Lane (5:46)
  • Hailey Melakian (7:19)
  • Natalie Brennan (10:26)

Seated With Hip Function

Men

  • Tom Miazga (7:14)
  • Michael Egan (8:17)
  • Antonio Flores (13:30)

Women

  • Amalia Ortuño (6:52)
  • Shana Coissard (8:42)
  • Rebecca Nagel (10:41)

Seated Without Hip Function

Men

  • Gabriel Araujo (8:29)
  • Simon Farre (8:57)
  • Jedidiah Snelson (10:27)

Women

  • Andrea Wilson (9:29)
  • Elena Pietroni (10:35)
  • Neslie Bernardi (108 reps)

Short Stature

Men

  • Sean Highfill (8:33)
  • William Noble (8:59)
  • Timothy Murray (9:55)

Women

  • Setareh Emadzadeh (11:38)

Neuromuscular

Men

  • Benjamin Fallon (5:21)
  • Brett Horchar (5:26)
  • Bart Walsh (6:08)

Women

  • Krista Davidson (6:38)
  • Alyssa Kobela (7:21)
  • Lauren Taylor (7:53)

Lower Extremity

Men

  • Vinicius Alves (9:06)
  • Charles Pienaar (9:23)
  • Derek Weida (10:00)

Women

  • Valerie Cohen (13:42)
  • Amy Bream (14:06)
  • Allison Jones (97 reps)

Upper Extremity

Men

  • Casey Acree (5:01)
  • Alexis Fiorucci (5:50)
  • Samuel Pera (5:55)

Women

  • Camille Vigneault (5:49)
  • Eileen Quinn (6:12)
  • Elizabeth Bride (6:26)

Event 5

Starting every two minutes until the reps cannot be completed in the interval:

  • 25 wall-ball shots (add five repetitions after each two minute interval)
  • Workout 6 began immediately following the two-minute interval in which the athlete couldn’t successfully complete the wall-ball shots.
  • Details about movement modifications, rep schemes, and division-specific standards are available on Games.CrossFit.com.

Vision

Men

  • Chris Fair (147)
  • David Millings (120)
  • Marc Gil Manzanares (115)

Women

  • Kimberley Dekeryel (119)
  • Allyson Steele (113)
  • Erica Powell (112)

Intellectual

Men

  • Maximo Morrison (110)
  • Landon Payne (85)
  • Jayce Pollard (47)

Women

  • Cassidty Lundskog (98)
  • Hailey Melakian (44)
  • Kristy Prater (12)

Seated With Hip Function

Men

  • Tom Miazga (82)
  • Brett Palser (75)
  • Lawrence Green (74)

Women

  • Amalia Ortuño (81)
  • Shana Coissard (79)
  • Rebecca Nagel (55)

Seated Without Hip Function

Men

  • Simon Farre (219)
  • Kevin Ogar (211)
  • Wacey Morrison (125)

Women

  • Andrea Wilson (164)
  • Neslie Bernardi (118)
  • Elena Pietroni (1)
  • (T-3) Kailin Pippen

►Te puede interesar...

Deja una respuesta

Tu dirección de correo electrónico no será publicada.

Subir